Haber

Yangın uçakları göreve hazır

Orman Genel Müdürlüğü’nün orman yangınlarına müdahale için satın aldığı yangın uçakları, helikopterler ve diğer araçlarla birlikte tüm ekipler, Antalya Bölge Müdürlüğü bünyesinde göreve başladı.

Antalya Orman Bölge Müdürü Vedat Dikici, 2023 yangın sezonunda, 6 uçak, 1 insansız hava uçağı, 1 helikopter, yönetim için 51 ilk müdahale aracı, 2’si ağır tonajlı 106 su kamyonu 35 su ikmal aracı görev yaptı. bölge müdürlüğü kapsamındadır. 11 dozer, 14 greyder, 10 adedi yönetime ait olmak üzere toplam 12 treyler, 8 ekskavatörün görev alacağını kaydetti.

1381 KİŞİLİK EĞİTİMLİ EKİP

Vedat Dikici, grup olarak teknik elemanlar, orman koruma görevlileri ve çalışanlardan oluşan 1381 kişinin yangınla mücadele, gözetleme, haberleşme, iş sağlığı ve güvenliği konularında eğitimlerini tamamladığını bildirdi. Dikici, bu yıl 552 itfaiye gönüllüsüne eğitim verildiğini de kaydetti.

240 ADET YANGIN HAVUZU HAZIR

Orman yangınlarına müdahalede kullanılan hava ve kara araçlarının su sağlayabileceği doğal veya yapay su kaynakları hakkında da bilgi veren Vedat Dikici, bölge müdürlüğü bünyesinde 240 noktada helikopterli yangın havuzları ile 48 adet çeşitli gölet, dere ve nehir bulunduğunu belirtti. . Dikici, bu yıl ihalesi alınan 13 helikopter yangın havuzunun daha devreye alınacağını, ormanda her 5 kilometrede bir yangınlara aktif müdahale için su kaynaklarının kurulduğunu söyledi.

42 KULEDEN 24 SAAT GÖZETİM

Yangınlarda görev alacak kara araçlarının il genelinde 143 noktada, çıkabilecek her türlü yangına yaklaşık 15 dakikada müdahale edebilecek şekilde konuşlandırıldığını belirten Vedat Dikici, 40 normal, 2 otomatik yangın çıktığını söyledi. Bölgedeki gözetleme kuleleri ise dönem boyunca 24 saat hizmet veriyor. Dikici, orman yangınlarının erken tespiti, uzaktan izlenmesi ve etkin karar alınması için bu gözetleme kulelerinde 35 adet IP kamera bulunduğunu da söyledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu