Ekonomi

Türkiye Bankalar Birliği’ne göre kredi büyümesi deprem bölgelerinde daha yüksek

Türkiye Bankalar Birliği (TBB), ekim sonu itibarıyla ticari kredilerin Türkiye genelinde yüzde 32, Kahramanmaraş merkezli deprem bölgelerinde yüzde 36 arttığını bildirdi.

Kahramanmaraş merkezli 6 Şubat 2023 depreminin yıl dönümünde TBB’den yapılan açıklamaya göre, asrın felaketinin hemen ardından depremden etkilenen vatandaşların, banka çalışanlarının ve müşterilerin acil ihtiyaçlarının karşılanmasına öncelik verildi. yaralarını iyileştiriyorlar.

Finansal hayatın bir an önce normale dönmesi, müşterilere ve tüm paydaşlara hızlı ve güvenilir bilgi akışının sağlanması amacıyla bölgede görevlendirilen resmi kurum temsilcileriyle etkin bir iletişim altyapısı oluşturuldu. Alınan ilk tedbirlerle deprem bölgesi bankacılık Hizmetlerin kesintisiz devam etmesi ve ödeme sisteminin sağlıklı çalışması sağlandı. Deprem yardımının aynı hafta içinde ödemeye başlanması, mali hayatın devamı açısından çok önemli bir adım oldu.

Türkiye Bankalar Birliği Yönetim Kurulu, depremin meydana geldiği günün sabahı toplanarak, afetin ekonomik etkilerinin sonlandırılması ve bölgenin hızla normale dönmesine katkı sağlanması amacıyla tavsiye niteliğinde kararlar alındı.

Buna göre üyelere, depremden zarar gören ve ödeme gücü olumsuz etkilenen banka müşterilerinin talepleri halinde borçlarının ertelenmesi ve finansman olanaklarının sağlanmasında ek kolaylık sağlanması tavsiye edildi.

İkamet/işyeri adresi veya mücbir sebebin oluştuğu yerdeki şubede hesabı bulunan müşterilerin kredi riski, kredi ödemesi, senet ve çek işlemlerine ilişkin bildirimlerinin Risk Kapsamı çerçevesinde yapılmasına karar verilmiştir. Merkezi mücbir sebep düzenlemesi.

“Deprem nedeniyle bölgede faaliyet gösteren şubelerin yüzde 73’ü hizmet dışı kaldı.”

TBB Yönetim Kurulu’nun sarsıntıya özel ikinci toplantısı 14 Şubat 2023’te yapıldı. Geçtiğimiz hafta yaşanan gelişmelere göre alınması gereken ek tedbirler hızla hayata geçirildi. 2023 yılı boyunca bazı bankacılık hizmetlerinden fiyat ve komisyon alınmayacağı, vadesi geçmiş kredilerin tahsili, haciz, icra ve takip gibi idari uygulamalara ilişkin her türlü idari ve hukuki kolaylığın sağlanması ve Öte yandan depremde hayatını kaybeden bireysel ve gerçek kişi ticari müşterilerin kredi borçları da silinecek. verilmişti.

Depremden etkilenen bölgede faaliyet gösteren şubelerin yüzde 73’ü ve ATM’lerin yüzde 34’ü hizmet dışı kaldı. Bölgedeki toplam 916 şubeden 407’si ve toplam 4.345 ATM’den 1.087’si çalışamayacak derecede zarar gördü.

Bankacılık şubesinin kamu kurumlarıyla iş birliği içerisinde yürüttüğü çalışmalar sonucunda bankacılık faaliyetlerinin kesintisiz devamı sağlandı.

Depremin ardından ilk hafta toplam 49 adet taşınabilir şube ve konteyner şube sayesinde bölgenin hemen her yerinde en az bir kanaldan bankacılık hizmetleri sunulmaya başlandı.

Nisan ayının sonunda, yani depremden yaklaşık 3 ay sonra bankacılık hizmetleri deprem öncesi seviyesine yaklaştı. Uzak kanallardan verilen bankacılık hizmeti kesintisiz devam ederken, fiziki şubeler, geçici/konteyner şubeleri ve ATM’ler aracılığıyla verilen bankacılık hizmetleriyle bölge deprem öncesi hizmet seviyesine yaklaştırıldı. Bankacılık şubesi, Ekim ayı sonu itibarıyla toplam 736 şube, 3 bin 991 ATM ve 117 mobil/konteyner şubesi ile tüm kanallardan yaygın hizmet sunabildi.

Bölgeye her zaman finansman desteği sağlandı

Deprem felaketinin ardından bölgeye bankacılık sektörü tarafından sürekli mali destek sağlandı. Bölgeye sağlanan kredilerdeki büyüme Türkiye ortalamasının üzerinde gerçekleşti.

Deprem gününden ekim ayı sonuna kadar Türkiye genelinde ticari krediler yüzde 32 oranında büyürken, deprem bölgesinde büyüme yüzde 36 oldu. Bireysel kredilerde ise bölgenin kredi büyümesi Türkiye genelinin 10 puan üzerinde gerçekleşti.

Bu haber ilk olarak Ekonomi Dünyası internet sitesinde yayımlandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu