Ekonomi

Beşiktaş, Borsa Ligi’nde Ocak ayı şampiyonu

Borsa İstanbul’da spor endeksi ocak ayında yüzde 19,3 artış kaydederken, spor şirketleri de yatırımcılarını sevindirdi.

Analistler, sportif başarının finansal açıdan önemli olduğunu belirterek, ligin zirvesindeki takımların Avrupa kupalarında yer alarak değerli gelir elde etme şansına sahip olduğunu hatırlattı.

Açıklanan bilançolar, transferler, transferlerden elde edilen gelirler ve sponsorluk anlaşmalarıyla spor şirketleri yılın ilk ayında borsada başarılı bir performans sergiledi.

Beşiktaş, borsada yatırımcılarına Ocak ayında bir önceki aya göre yüzde 27,2 kazandırdı. Geçtiğimiz yıl borsadaki başarılı performansını yeni yıla da taşıyan kulüp, 2023’te yüzde 621,6 değer kazanarak tüm zamanların en iyi yıllık performansını sergiledi.

Beşiktaş Futbol Takımı’nın teknik direktörlüğüne ocak ayında Portekizli Fernando Santos getirilirken, kulüp, Yukatel Adana Demirspor’la yollarını ayıran Norveçli savunma oyuncusu Jonas Svensson ile de sözleşme imzaladı.

FENERBAHÇE YÜZDE 21, GALATASARAY YÜZDE 14 ARTTI

Bu dönemde borsada ligin zirvesinde yer alan Fenerbahçe Futbol AŞ’nin hisseleri yüzde 21,2, ana ortak Galatasaray Sportif Sınai ve Ticaret Yatırım’ın hisseleri ise yüzde 14,1 oranında değer kazandı.

İki kulübün yeşil alanlardaki performansında ve bilançolarının zarardan kâra dönmesinde, F.Bahçe ve Galatasaray hisselerindeki artışın da önemli rolü oldu. 1 Haziran 2022-31 Mayıs 2023 döneminde 278,7 milyon lira zarar açıklayan Fenerbahçe, 1 Haziran 2023-30 Kasım 2023 döneminde ise 663,4 milyon lira net kâra döndü.

1 Haziran 2022-31 Mayıs 2023 döneminde 952,3 milyon lira zarar açıklayan Galatasaray, 1 Haziran 2023-30 Kasım 2023 döneminde ise 34,3 milyon lira net kâra döndü.

F.Bahçe, İtalyan defans oyuncusu Leonardo Bonucci’yi kadrosuna kattı.

GALATASARAY’DAN REKOR FİYATA SATIŞ

Galatasaray, geçtiğimiz ay dokuma bölümünde faaliyet gösteren Yünsa ile sponsorluk anlaşması imzaladı. Kulüp, Fransız futbolcu Sacha Boey’i rekor bir ücret karşılığında Almanya’nın dünyaca ünlü kulübü Bayern Münih’e gönderdi. Fransız futbolcunun transferi için Alman ekibinin 30+5 milyon euro ödemesine karar verildi.

Ocak ayında Trabzonspor Sportif Yatırım ve Futbol Yönetimi yüzde 3,2 kayıp yaşadı.

EN YÜKSEK PAZAR DEĞERİ BEŞİKTAŞ’TA

Halka açık 4 spor şirketi arasında piyasa değeri en yüksek kulüp olan Beşiktaş, ocak ayını 13 milyar 80 milyon lira piyasa değeriyle tamamladı.

Beşiktaş’ı 10 milyar 967 milyon lira piyasa değeriyle F.Bahçe, 7 milyar 765 milyon lirayla Galatasaray ve 3 milyar 900 milyon lirayla Trabzonspor takip etti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu