Haber

Söbüce Yaylası’nda ağaç katliamına karşı doğa nöbeti

Hasan Güraksu

BURDUR – Burdur’un krom madeni ruhsatının alındığı Tefenni ilçesine bağlı Söbüce Yaylası’ndaki faaliyetler, içme suyu ishal sınırını tıkadı. Su sınırlarındaki tıkanıklığı gidermek için bölgede çalışan belediye ekipleri, bölgede yaptıkları incelemelerde ekosistemi tehdit eden bir dizi yasa dışı faaliyet tespit etti ve tutanak tuttu.

Tefenni Belediye Başkanı Ümit Alagöz, madencilik uygulamalarıyla sık sık gündeme gelen ilçede bir maden sahasında bulunan ağaç kesitine tepki gösterdi.

Alagöz, Burdur’un Tefenni ilçesine bağlı Söbüce Yaylası’nda yaptıkları keşif sonucunda maden ocağının dolgu alanında binlerce ağacın dolgu altında kaldığını, çeşitli noktalarda 25 ağacın kesildiğini ve yaklaşık 1400 adet çam ve ardıç ağacı kesilmek üzere işaretlendi. hakkında yasal işlem başlatılacağını duyurdu.

Ümit Alagöz


İÇME SUYU LİMİTLERİ KAPALI

Madencilik firmasının doldurduğu alanda canlı çam ağaçlarının dolgu altında kalmaya başladığını belirlediklerini belirten Alagöz, Tefenni ana içme suyu isale hattı güzergâhındaki tüm yolların maden şirketi tarafından kapatıldığını ve iki şeride ulaşımın sağlandığını sözlerine ekledi. diğer içme suyu kaynakları engellendi.

Belediye olarak içme suyu sınırındaki tıkanıklığı gidermek için çalışma başlattıklarını belirten Alagöz, belediye araçlarını yolları yeniden açmak için görevlendirdiklerini söyledi.

DOĞA GÖZCÜSÜ 24 SAAT KORUNACAK

Alagöz, içme suyu kaynaklarının ve bölge ekosisteminin güvenliği için Söbüce’de 24 saat nöbet sistemini uygulamaya başladıklarını belirterek, belediye çalışanlarının bölgeye yerleştirdikleri karavanla görevlerini yapacaklarını söyledi.

Bölgeyi maden şirketlerinin kaçak faaliyetlerine teslim etmeyeceklerini söyleyen Önder Alagöz, “Doğal su kaynakları, alageyikleri ve meşhur tabiat harikalarıyla bir tabiat harikası olan bu coğrafyanın toprak kaybına izin vermeyeceğiz. Madencilik faaliyetleri nedeniyle çölleşen bu doğal cennet sahipsiz değil.”

TOPRAĞIMIZA, SUYUMUZA NE OLDUĞUNU ANLAMAK MÜMKÜN DEĞİL’

Tefenni içme suyu hattının tehlikede olduğunu söyleyen Ümit Alagöz, “Bu bölgeden çıkan sudan ortalama 3 bin 500 aboneden 7 bin 300 kişi faydalanıyor. İçme suyunun boşa gitmemesi için 7/24 nöbet tutacağız. Burdur Valisi Şerif Yılmaz, önceki dönemde maden şirketi Belkaya Yolu için yaptığı açıklamada, “Burada 3 kilometrelik yol geçişe kapatılmış, 22 kilometrelik yol yapılmıştı. Orman yangınlarını önlemek için mayınlar uğruna bölgeye ulaşım riske atıldı. Çok uzun zamandır bölgemizin dağlarına, taşlarına, toprağına ve suyuna uygun görülen bu yaklaşımı anlamak mümkün değil.”

‘TÜM ÇEVRECİLERİ MÜCADELEYE ÇAĞIRIYORUM’

Belediye Başkanı Ümit Alagöz, “Yetkilileri bu katliama bir son vermeleri için uyarıyorum. İlçemizin içme suyunu tehlikeye atan, kendi çıkarları için ağaçları kesen veya yaptıran tüm departmanlarla her türlü çabayı göstereceğim. Tefenni halkı yapmayacak” dedi. Burdur Barosu Çevre Heyeti de harekete geçti, “Takviye verecekler. Türkiye’deki tüm çevrecileri çaba göstermeye davet ediyorum” dedi.

konak-ajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu