Haber

Filistin’de öldürülen köpek başına para ödülü koyan belediye başkanı şaka yaptığını iddia etti

Filistin’de Batı Şeria’nın El Halil kentinde Belediye Lideri Tayseer Abu Sneineh’in sokak köpekleriyle ilgili skandal önerisi hayvanseverlerin tepkisiyle karşılaştı. Yerel bir radyoya konuk olan Sneineh, ölü köpek başına 20 şekel (yaklaşık 5,8 dolar) vermeyi teklif etti.

SOSYAL MEDYADA GÖRÜNTÜLER YAYILMAYA BAŞLADI

Sneineh’in açıklamalarının akabinde toplumsal medyada sokak köpeklerinin öldürüldüğü yahut istismar edildiğini gösteren imgeler yayılmaya başladı. Diğer bir belediye lideri da kent sakinlerini tüm köpekleri vurmaya davet etti.

“HAYVAN CİNAYETLERİNE YEŞİL IŞIK YAKIYOR”

Çağrıların akabinde hayvanseverler ayağa kalkarken, Batı Şeria’nın tek köpek barınağının müdürü Diana Babish, belediye başkanlarını “hayvan cinayetlerine ve işkenceye yeşil ışık yakmakla suçladı. Sokak köpeklerinin belediyeler tarafından çoğu zaman zehirlenerek öldürüldüğü bölgede çoğu genç bir grup Filistinli, Abu Sneineh’in açıklamalarına karşı çıkan posterler hazırladı.

“ŞAKA YAPTIM”

Gelen yansılardan sonra Tayseer Abu Sneineh geri adım atmak zorunda kaldı. Fazla reaksiyon gösterildiğini sav eden belediye lideri ödül açıklamasının meseleye dikkat çekmeye yönelik bir “şaka” olduğunu öne sürdü.

BU BİRİNCİ DEĞİL

Öte yandan kuzeydeki Tulkarm kentinde de belediye lideri benzeri bir uygulamaya imza atmıştı. Ödül uygulamasını devreye sokan belediye, reaksiyonların akabinde köpek sayısının denetim altında tutulması için polisle birlikte çalışacaklarını açıkladı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu