Haber

Emniyet Müdürlüğü’nden Açıklama: Bombacıyı Takip Eden İkinci Bir Terörist Olmadığı Ortaya Çıktı

İstanbul Emniyet Müdürlüğü, İstiklal Caddesi’ndeki bombalı saldırıyı düzenleyen Ahlam Albashir’in, Afrin’de bulunan ‘Hacı’ kod isimli terör örgütü yöneticisine gönderdiği istikametindeki birinci tabirinin yanlışsız olmadığının ortaya çıktığını duyurdu. Albashir’in, olay sırasında elinde olan telefonu Ahmet Jaskar’ın kırdığını söylediği de öğrenildi.

Ahlam Albashir’in ilk ifadesinde bazı yalan bilgiler verdiği ortaya çıktı

İstanbul’da, Beyoğlu’ndaki İstiklal Caddesi’nde 13 Kasım’da 6 kişinin öldüğü, 81 kişinin de yaralandığı bombalı akınla ilgili gözaltına alınan 46 kişi bugün adliyeye sevk edilirken terörist Ahlam Albashir’in ilk ifadesinde bazı yalan bilgiler verdiği ortaya çıktı.

İstanbul Emniyet Müdürlüğü’nden bugün yapılan açıklamaya nazaran; PKK/YPG üyesi Albashir, polise verdiği birinci tabirde, ‘Pazar günü Bilal Hassan, Yasir (Yasir El-Korali) ile beraber yola çıktık. Taksim’e geldik. Bilal, bana beyaz poşet ve kahverengi sırt çantasını verdi, ‘Sen git, ben geliyorum’ dedi. Ben, bir mağazanın önüne geldiğimde telefonuma kendime ilişkin fotoğrafım gelince korktum, paniğe kapıldım. Fotoğrafı bana yollayan Hacı, ‘Seni izliyoruz, çantaların yanına git’ dedi. Ben çantaların yanına gittim, korktum, çantayı bırakıp Taksim’e doğru yürüdüm’ dedi.

İstiklal Caddesi’nde ikinci bir kişi olmadığı belirlendi

Ancak Emniyet ve istihbarat ünitelerince yapılan çalışmada, bayanın fotoğrafının çekilmediği, sözünde bunu kendisini kurtarmak için söylediği ortaya çıktı. Polisin araştırmalarında, bombacı bayanın hiç yerinden kalkmadığı, İstiklal Caddesi’nde ikinci bir kişi olmadığı belirlendi.

İstanbul Emniyeti’nin açıklamasına nazaran; saldırgan Albashir, PKK/YPG’de istihbarat ünitesinin kelamda ‘komutanı’ olan Hasan C. tarafından ‘Hacı’ kod isimli örgüt yöneticisiyle tanıştırıldı. Hacı isimli teröristin temmuz ayında Cerablus’a yaptığı görevlendirmeyi kabul etmeyen Albashir, Bilal Hassan ile Türkiye’ye gönderileceği söylendiğinde ise bunu kabul etti. Albashir, temmuz ayında Hacı kod isimli PKK/YPG sorumlusu tarafından kendisine 400 lira para ve iki telefon verildiğini; İdlib’de Bilal Hassan’a teslim edildiğini ve onunla birlikte 27 Temmuz’da Hatay’a geldiğini söyledi.

Hatay’dan da İstanbul’a ticari bir araçla geldiklerini anlatan Albashir, Bilal Hassan’ın ‘Türklerden nefret ettiğini’ söylediğini aktardı. Bilal Hassan ile karı-koca rolü yaparak Ferhat Habeş adlı kişinin evini kiraladıklarını söyleyen Albashir, olaydan 11 gün önce de Taksim’e gittiğini anlattı. Albashir, Bilal Hassan’ın, İstanbul’da kaldıkları sürece meskenden hiç çıkmadığı bilgisini paylaştı.

İstiklal Caddesi’ndeki saldırıyı yapan Ahlam Albashir, olaydan sonra bir taksiye binip Esenler’e gittiğini, burada Ahmet Jaskar’la buluşup Küçükçekmece’ye geçtiklerini söyledi. Albashir’in, olay sırasında elinde olan telefonu Ahmet Jaskar’ın kırdığını söylediği öğrenildi.

Öte yandan, saldırganın 4 ay boyunca Esenler’den hiç çıkmadığı, ’uyuyan hücre’ olarak talimat bekledikleri bildirildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu