Haber

YouTube, reklam engelleyici kullanan kullanıcıların videolarını yavaşlattığı yönündeki iddiaları yalanladı

Video içerik platformu denildiğinde akla ilk gelen isimlerden biri YouTube’dur. Hem ücretli hem de ücretsiz kullanım seçenekleri bulunan platform, kullanıcılara şaşırtıcı detaylar sunuyor. Son gelen haberle birlikte YouTube, reklam engelleyici kullanan kullanıcıların görsellerinin yavaşlatılması tezine ilişkin açıklama yaptı.

YouTube bilinçli videonun yavaşladığı iddiasını reddetti!

Hemen hemen her konuda video içerikleri bulunan YouTube, son yıllarda önemli başarılara imza attı. Platform, bir süredir kullanıcılara ücretli ve ücretsiz olmak üzere iki farklı kullanım şekli sunuyor. Elbette ücretsiz kullanımda olan reklamlar var.

Platformda yer alan reklamlar genel olarak kullanıcıları fazla rahatsız edecek düzeyde değildi. Ancak özellikle son dönemde reklam sürelerinin ve sayılarının artması kullanıcılar için sıkıntı yaratacak noktaya geldi. Bunun üzerine görüntünün yavaşlaması sorunu da gündeme geldi.

YouTube’un reklam engelleyici savaşı bitmiyor! İşte platformun yeni hamlesi

İddiaya göre YouTube bu sorun için reklam engelleyici kullanan kullanıcıların videolarını yavaşlatıyor. Tüm bunların ardından firmadan konuyla ilgili bir açıklama geldi. Açıklamaya göre YouTube’daki yavaşlama kasıtlı değil.

İddiaya göre YouTube bu iddiaların tamamını reddetti. Firmadan yapılan açıklamada reklam engelleyici kullanan kullanıcıların görsellerinin yavaşlamadığı belirtiliyor. Daha sonra bu yavaşlığın “adblocker” adı verilen uygulamalara yapılan güncellemelerden kaynaklandığını belirtti.

Konuyla ilgili birçok test yapıldı. Bu testlere göre reklam engelleyici yazılım açıldığında görsellerin oldukça yavaşladığı ortaya çıktı. Ayrıca önizlemelerin düzgün çalışmadığı ve platformda tam ekrana geçmenin mümkün olmadığı da söyleniyor. Tüm bunlarla birlikte kullanıcılar ya Premium hizmet alacak ya da reklamlara izin verecek.

Peki siz YouTube’un yavaşlama sorunu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorum kısmında bizimle paylaşmayı unutmayın!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu