Ekonomi

Tofaş AR-GE Merkezi’nin Otomotiv Yazılımları Geliştirme Şubesi faaliyetlerine başladı

Tofaş AR-GE Merkezi’nin, İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü Tekno Park Yazılım Merkezi’nde oluşturduğu, “Otomotiv Yazılımları Geliştirme Şubesi” faaliyete başladı.

Şirketten yapılan açıklamaya nazaran, Tofaş, AR-GE faaliyetlerini büyütme stratejisi kapsamında açtığı yeni merkezle, otomotiv yazılımı alanındaki faaliyet kapsamını artırarak, Stellantis dünyasındaki farklı marka ve modeller için mühendislik, sanal/fiziksel doğrulamalar yapılması, prototiplenmesi üzere birçok farklı alanda üstlendiği sorumlulukları daha ileri boyuta taşıyacak.

Yeni merkez, data bilimi ve yapay zeka uygulamaları ile akıllı araç mimarisi, otonom/sürücüsüz araç tahlilleri, bağlanırlık tahlilleri, otomotiv siber güvenliği ve filo idare ve optimizasyon algoritmaları üzerinde çalışacak. Yeni merkezde Tofaş, Fiat Connect uygulaması ile pazara sunduğu bağlanırlık tahlillerini yeni jenerasyon araç platformları üzerinde geliştirerek, müşterilerinin araçlarla etkileşimini artırmaya devam edecek.

Tofaş, yeni çalışma kültürüne uygun esnek çalışma modeliyle kurgulanan merkez ile mühendislik ekosisteminin gelişmesine de katkı sağlayacak.

“Küresel ihtiyaca yanıt vermeyi planlıyoruz”

Açıklamada görüşlerine yer verilen Tofaş Üst Yöneticisi (CEO) Cengiz Eroldu, yazılımın eser geliştirme sürecindeki yeri ve değeri her geçen gün artığını belirterek, şunları kaydetti:

“Müşterilerimizin araçlarla olan etkileşimi, gelişen dijital teknolojileri ve daha çok yazılım ile şekilleniyor Araçların kesintisiz bir bağlanırlık ortamı sunmaları, daha akıllı ve şoför tercihlerinin farkında olmaları bekleniyor. Bu gelişime bağlı olarak, AR-GE yeteneğimizin bağlanabilirlik, bilgi cümbüş, tahrik sistemleri kontol yazılımları ve ileri sürüş takviyesi alanlarında gelişmesini, Tofaş’ın AR-GE stratejisinin temel ögeleri olarak benimsedik. Bu bakış açısıyla Türkiye’de bağlanırlık alanında attığımız öncü adımları, AR-GE merkezimizin otomotiv alanında bir yazılım merkezi olarak büyümesiyle sürdürüyoruz. İzmir’de faaliyete başlayan Otomotiv Yazılımları Geliştirme Şubesi ile Stellantis’in yazılım merkezli büyüme stratejisinin bir modülü olarak global gereksinime cevap vermeyi de planlıyoruz. Makine, mekatronik, denetim, otomotiv, bilgisayar, elektrik/elektronik, havacılık-uzay mühendislikleri alanlarında eğitim almış, yazılım algoritması tasarlayabilen, model tabanlı gömülü yazılım geliştirme konusunda ehil gençlerimizi projelerimizde kıymetlendirecek ve uzmanlıklarını geliştireceğiz.”

Yeni yeteneklerin gelişimi için öğrenim aşamasında endüstriyel alan deneyimini aktaracak programlar ve teknoloji gelişimi için akademik çalışmalara katkıda bulunacaklarını aktaran Eroldu, “Üniversitenin etrafında gelişen yenileşim ortamı ile etkileşimimizi kuvvetlendireceğiz. Bunun için otomotiv yazılımları alanında hem bağımsız çalışmak isteyen yeteneklerle hem de daha geniş kapsamlı sorumluluklar alacak mühendislik şirketleriyle yaptığımız çalışmaları yaygınlaştıracağız. Tofaş AR-GE’nin iç ve dış kaynaklardan oluşan mevcut 800 kişilik takımını 5 yıllık plan içerisinde mühendislik şirketleri ve hür yazılımcıları dahil ederek büyütecek, çok daha geniş bir AR-GE ekosistemi ile çalışma ve AR-GE ihracatımızı arttırma yolunda ilerleyeceğiz” sözlerini kullandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu