Teknoloji

Satürn’ün Halkaları 2025’te Kaybolacak: Peki Neden?

Güneş sisteminin ikinci büyük gezegeni olan Satürn’ü ikonik halkalarıyla hepimiz tanıyoruz. Bu halkalar teleskoplar yardımıyla Dünya’dan görülebilmektedir. Ancak yapılan açıklamalar, bunların yakında gözden kaybolacağını ortaya koyuyor.

NASA’nın açıklamalarına göre Satürn’ün halkaları 2025 yılında Dünya’dan görülemeyecek. Elbette gerçekten yok olmayacaklar. yüzükler, Satürn’ün eğimi nedeniylegöremeyeceğiz.

Satürn’ün halkaları Mart 2025’te kaybolacak ve daha sonraki yıllarda tekrar görülebilecek.

Bilim insanlarına göre halkalar bundan tam 18 ay sonra gezegenimizde görünmeyecek. Şu anda Satürn ve Dünya mükemmel bir hizada değil ve gaz devi 9 derece bir açıyla eğimlidir. Gelecek yıl bu oran 3,7’ye düşecekve halkaların görülmesi zorlaşacak. 2025’te sıfıra düşecekTamamen görünmez olacaklar.

Ancak endişelenmenize gerek yok. Satürn’ün halkaları, Geçici olarak ortadan kaybolacaktır. Açıklamalara göre halkalar, yavaş yavaş yeniden görünür hale gelecek ve 2032 yılında, yani yok olduktan 8 yıl sonra maksimum eğimi olan 27 dereceye ulaşacak. Yüzüklerin en yeterli görüntüsünü bu tarihte göreceğiz.

Satürn’ün halkalarından, kuyruklu yıldızlarından, asteroitlerinden ve diğer nesnelerden oluşur. NASA verilerine göre halkalar gezegenden 282 bin kilometreye kadar uzanabiliyor. Dikey uzunluklarının 10 metre civarında olduğu, yani oldukça küçük oldukları belirtiliyor. Son olarak halkaların ilk kez 1610 yılında Galileo Galilei tarafından gözlemlendiğini belirtelim.

Satürn hakkında farklı bilgiler için:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu