Haber

Regaib Gecesi Özel Programı ve Mevlid-i Şerif İlk Gösterim Yaptı

Süleyman Çelebi’nin Hz. Muhammed (sav)’in hayatını anlattığı ve ona olan sevgisini beyitlere döktüğü tek eseri; Vesiletü’nün Necat adını verdiği “Mevlid-i Şerif”,  Ammar Acarlıoğlu ve Siyer Tv ortak çalışmaları ile yeniden seyirciyle buluştu.

Siyer Vakfı Konferans Salonu’nda Emrullah Uzun’un sunumuyla ve yoğun bir katılımla gerçekleştirilen program, Rabbimiz (cc)’nin kelamı olan Kuran-ı Kerim tilaveti ile başladı. Hafız Doğukan Çil’in tilavetinden sonra Siyer Vakfı Kurucusu, Araştırmacı ve Yazar Muhammed Emin Yıldırım“Kurtuluş Reçetesi” konferansını düzenledi.

Mevlid-i Şerif gibi asırlardır Peygamberimiz (sav)’e yazılan ve yazılmaya devam edecek olan şiirlerin bunun bir göstergesi olduğunu belirterek konuşmasına başladı. Muhammed Emin Yıldırım,Mevlid-i Şerif’in Osmanlı Devleti’nin fetret döneminde, iç karışıklıkların çok olduğu bir dönemde ayağa kalkmaya vesile olması için yazıldığını belirtmiştir. Şimşek Şunları nakletti: “Mevlidine Vesîletün Necât adını veren Süleyman Çelebi aslında ne diyor biliyor musunuz; Kurtuluş istiyorsan önce tevhid, tevhid istiyorsan önce Peygamber’in irşadı, o hidayetinin hayatına yansımasını istiyorsan önce Muhammed Ahlakı…”

Yüzyıllardır popüler bir dil olan Süleyman Çelebi’nin Mevlid-i Şerif’ini besteleyen ve yorumlayan Ammar Acarlıoğlu, yaptığı konuşmada Mevid-i Şerif’i bestelemeye 10 yıl önce bir umre ziyareti sırasında başladığını ve bu yıl da umre ziyareti ile son buldu. Ammar Acarlıoğlu, “Kalbimde Mevlid-i Şerif’in pınarlarıyla insanı temsil ettiğini düşünüyorum. İnsan, Allah’ın birliği, azameti ve yaratıcılığı ile dünyaya gelir, O’nun gönderdiği Mürşit (s.a.v.) ile bu hayatını devam ettirir, kendisini Rabbinin yolunda cihad ve cihad eden bir mümin olarak tanımlar ve yolculuğunu Peygamberimiz (sav) ile tamamlar. (sav) ve tüm canlılar. Rabbine kavuşacaktır.” Uzun, zahmetli ve ağır bir çalışmanın ardından eserin ortaya çıktığını belirten Acarlıoğlu, yapımında emeği geçenlere teşekkürlerini ileterek sözlerini tamamladı.

 

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

karesi-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu