Ekonomi

Otomobilde vergi matrahı düzenlemesi neleri değiştirecek?

Dün Resmi Gazete’de yayımlanan kararla elektrikli araçların Özel Tüketim Vergisi matrahlarında değişiklik yapıldı.

Buna göre, motor gücü 160 kilovatın altında olan ve yüzde 10 Özel Tüketim Vergisine (ÖTV) tabi elektrikli otomobiller için uygulanan vergi matrahı eşiği 1 milyon 250 bin liradan 1 milyon 450 bin liraya çıkarıldı.

AVANTAJLI ARAÇ SAYISI ARTACAK

Elektrikli araçlara yönelik baz düzenleme sayesinde vergiler dahil fiyatı 1 milyon 914 bin TL’ye kadar olan araçlar yüzde 10 Özel Tüketim Vergisi diliminde kalacak.

Düzenleme öncesinde ÖTV ve KDV dahil fiyatı 1 milyon 650 bin TL’nin üzerinde olan araçlar yüzde 40 ÖTV dilimine aktarılarak fiyatları 2 milyon 100 bin TL’nin üzerine çıkmıştı.

Düzenlemeyle fiyatı 1 milyon 914 bin TL’ye kadar olan tüm elektrikli araçlar yüzde 10 Özel Tüketim Vergisi diliminde kalacak ve vergi avantajını koruyacak.

YÜZDE 10 ÖTV İLE ALINABİLECEK ARAÇLAR

Cardata’dan edinilen bilgiye göre, 18 Kasım 2023 itibarıyla Türkiye’de satışa sunulan 16 markanın toplam 29 elektrikli modeli yüzde 10 Özel Tüketim Vergisi diliminde yer alıyor.

Bu modeller arasında Togg T10X, BYD Atto 3, Renault Megane E-Tech, MG 4, Jeep Avenger, Peugeot e-2008 gibi değerli modeller yer alıyor.

Düzenlemenin ardından listeye 5-6 modelin daha dahil edilebileceği öğrenildi.

KAYNAK: BENİM EKONOMİM

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu