Haber

Macaristan Başbakanı Orban: “Macaristan, Rusya-Ukrayna savaşının dışında kalacak”

Macaristan Başbakanı Viktor Orban, ülkesinin Rusya-Ukrayna savaşının dışında kalacağını ve çıkarlarına zarar veren yaptırımları veto etmeye devam edeceğini belirtti.

Macaristan Ticaret ve Sanayi Odası’nın ekonomik yılının açılışında konuşan Başbakan Orban, ülkesinin Rusya-Ukrayna savaşındaki tutumunu değiştirmediği için baskı altında olduğunu ancak hükümetinin çok güçlü olduğunu söyledi. baskılara boyun eğmek.

Orban, “Macaristan, Rusya-Ukrayna savaşının dışında kalacak ve çıkarlarımıza zarar veren yaptırımları başarıyla veto etmeye devam edecek.” dedi. söz konusu.

Başbakan Orban, geçmişte Avrupa’nın güç yapısının Rusya’dan gelen ucuz enerji ve hammaddelere ve ileri modern teknolojiye dayandığını ancak Rusya-Ukrayna savaşıyla birlikte bu durumun değiştiğini ve Avrupa ekonomisinin Rus ekonomisinden koptuğunu söyledi.

ABD’nin Avrupa ekonomisini Çin ekonomisinden ayırmaya çalışması durumunda Alman ekonomisinin bile etkileneceğini kaydeden Orban, “Bu nedenle Macaristan’ın dış ve ekonomi politikası Rusya ile nasıl ilişki kurup sürdürebileceğini düşünmelidir. önümüzdeki 10-15 yıl.” sözünü kullandı.

Ülkesinin önümüzdeki 1-2 yıl içinde 500 bin yeni işgücüne ihtiyaç duyacağını ifade eden Orban, iş arayan Macarların istihdamından sonra yabancıların da istihdamına izin vereceklerini söyledi.

Orban, 2035’ten sonra Avrupa’da sadece elektrikli araç üretilebileceğini, Macaristan’da şu anda 300 bin ailenin otomotiv sektöründen geçimini sağladığını ve bunun devamı için gerekli reformları yapacaklarını kaydetti.

Macaristan’da otomobil aküsü fabrikalarının kurulması gerektiğine işaret eden Orban, ülkedeki tüm sanayi yatırım izinlerinin Almanya’dan bile daha katı güvenlik standartlarına sahip olduğunu sözlerine ekledi.

Macaristan, Rusya-Ukrayna savaşına ilişkin birçok Avrupa Birliği (AB) üyesi ülkeden farklı bir tavır sergiliyor.

Macar hükümeti, Ukrayna’ya insani yardım sağlarken Macaristan üzerinden Ukrayna’ya silah sevkiyatına izin vermiyor.

haberkocarli.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu