Haber

Kuzey Kıbrıs’tan ‘Rusya konsolosluk açıyor’ haberine ilişkin açıklama

Rusya’nın Lefkoşa Büyükelçiliği’nin adanın kuzeyinde konsolosluk hizmeti vermeye başlayacağı belirtildi. Gündem Kıbrıs gazetesine konuşan TASS’ın kaynak olarak gösterildiği habere ilişkin KKTC yönetiminden açıklama geldi.

KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, “Rusya KKTC’yi tanıdı, Rusya KKTC’de konsolosluk açıyor” başlığıyla yayınlanan haberle ilgili olarak, “Onların konsolosluk açma talepleri olmadı. Konsolosluk açma girişimleri oldu. İngiltere’nin de bir ofisi var.Bizim için sakıncalı değil. Burada çok Rus var, onların da büro açıp işlerine devam etmeleri tabii ki normal. Yapsalar güzel olur” dedi.

Haberi yalanlayan Kuzey Kıbrıs Dışişleri Bakanı Tahsin Ertuğruloğlu, “Ofis açma girişimleri var ama konsolosluk açmak başka bir şey, öyle bir şey yok” dedi.

TASS’ın haberine göre Rusya’nın Lefkoşa Büyükelçisi Murat Zyazikov, “Kıbrıs’ın kuzeyinde konsolosluk hizmeti verilmesi kararının siyasi bir anlamı olmadığını” belirterek, kararın Kuzey Kıbrıs’ta yaşayan Rus vatandaşları için alındığını söyledi. (DIŞ HABERLER)

pirazizhaber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu