Ekonomi

Küresel piyasalarda yoğun veri akışı

ABD’de dün açıklanan veriler istihdam piyasasındaki gevşemenin devam ettiğini gösterirken, ABD Merkez Bankası (Fed) yetkililerinin enflasyonla mücadelede zafer ilan etmek için henüz erken olduğu yönündeki yönlendirmeleri piyasaların bulmasını zorlaştırıyor. yön.

ABD’de işsizlik maaşına ilk kez başvuranların sayısı geçen hafta 231 bin ile piyasa beklentilerini aşarak 3 ayın en yüksek seviyesine ulaşırken, işsizlik maaşına devam eden başvuru sayısı ise 1 milyon ile 2 yılın zirvesine ulaştı. 865 bin.

Fed İcra Konseyi Üyesi Lisa Cook, sıkılaşan finansal koşulların bazı kesimler üzerinde baskı yaratabileceğine dikkat çekti. Cook, ekonomide yumuşak inişin mümkün olduğuna inandığını ancak bunun garanti olmadığını söyledi.

Cleveland Fed Başkanı Loretta Mester, başka bir faiz artırımına ihtiyaç olup olmadığına karar vermediğini belirtti. Yetkililerin karar vermek için zamanları olduğunu belirtti.

ABD ekonomisinde resesyona girmeyi düşünmediğini belirten Mester, orta politikaya ilişkin meselenin faiz indirimi değil, kısıtlayıcı duruşun ne kadar süreceği ile ilgili olduğunu vurguladı.

Analistler, para piyasalarındaki fiyatlamalara bağlı olarak Fed’in Aralık toplantısında faiz oranını sabit tutacağının kesin olduğunu, bankanın yüzde 85 olasılıkla Haziran ayında faiz indirimine başlayacağının tahmin edildiğini belirtti.

DOLARDA YATAY SEYAHAT

Bu gelişmelerin ardından dolar endeksi güne 104,4 seviyesinde yatay bir seyirle başlarken, altının ons fiyatı ise yüzde 0,2 artışla 1.985 dolara yükseldi.

Dün 76,7 doları test ederek son 4 ayın en düşük seviyesine gerileyen Brent petrolün varil fiyatı yüzde 4,3 düşüşle günü 77,5 dolardan tamamlarken, şu anda önceki kapanışının hemen üzerinde seyrediyor.

Analistler, söz konusu fiyatlamada talebe ilişkin endişelerin yanı sıra arzın güçlü kalmasının ve artan rezervlerin etkili olduğunu bildirdi.

HANGİ VERİLER AÇIKLANACAK?

Bugün analistler, ülkede Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Piyasa Katılımcı Anketi, İngiltere’de perakende satışlar, Euro Bölgesi’nde TÜFE, ABD’de inşaat izinleri ve konut başlangıçları ile piyasadaki haber akışını bekliyor. İsrail-Filistin çatışması. Yatırımcıların odağında olmayı sürdürdüğünü belirterek, teknik olarak BIST 100 endeksinde 7.910 ve 8.000 seviyelerinin direnç, 7.730 ve 7.5590 puanlarının ise destek konumunda olduğunu kaydetti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu