Haber

İkinci Yüzyılın İktisat Kongresi hazırlıkları “İşçi Buluşması” ile devam ediyor

Şubat 2023’te “Geleceğin Türkiyesi’ni inşa ediyoruz” sloganıyla 100 yıl sonra tekrar düzenlenecek İkinci Yüzyılın İktisat Kongresi’nin paydaş buluşmaları devam ediyor. 17 Kasım’da Tarihi Havagazı Fabrikası’nda üçüncü emekçi buluşması yapılacak ve iktisat siyaseti teklifleri bir deklarasyon halinde kamuoyuyla paylaşılacak.

Şubat 2023’te “Geleceğin Türkiyesi’ni inşa ediyoruz” sloganıyla 100 yıl sonra tekrar kentte düzenlenecek İkinci Yüzyılın İktisat Kongresi için yapılan paydaş buluşmaları devam ediyor. 17 Kasım’daki üçüncü emekçi buluşması İzmir Büyükşehir Belediye Lideri Tunç Soyer’in moderatörlüğünde saat 10.30’da Tarihi Havagazı Fabrikası’nda yapılacak. Buluşmada işçi sendikalarının yöneticileri politika önerilerini tartışacak ve ortak bir deklarasyon oluşturacak.

Paydaş Buluşmaları sürüyor
İkinci Yüzyılın İktisat Kongresi’nin birinci basamağı olan paydaş buluşmaları, Ağustos ayında Türkiye’nin her bölgesinden çiftçi, emekçi, tüccar, endüstrici ve esnaf örgütlerinin katıldığı ön toplantılarla başlamıştı. İkinci adım ise 5 Ekim toplantılarıyla atıldı. Türkiye iktisadının omurgasını oluşturan kurumların uzman ve yöneticileri, iktisadın geleceğiyle ilgili hayati sorulara birlikte cevap aradı. Paydaş toplantılarının son basamağı ise 4 Kasım Cuma günü Ödemiş ilçesinin Ovakent Köyü’nde yapılan Çiftçi Buluşması ile başladı. Türkiye’nin farklı bölgelerinde faaliyet gösteren çiftçi örgütlerinin liderleri, Ekim ayında uzman kümesinin yürüttüğü çalışmalar ışığında oluşturulan taslak sonuç bildirgesini kapsamlı bir biçimde tartıştı ve 15 unsurluk bir deklarasyonu kamuoyuyla paylaştı .

Çiftçi buluşmasının akabinde 17 Kasım’da personel paydaşları, 1 Aralık’ta ise tüccar, endüstrici ve esnaf paydaşları bir ortaya gelerek üçüncü buluşmalarını yapacak. 17 Kasım’daki “İşçi Buluşması”na Birleşik Kamu-İş, DİSK, HAK-İŞ, KESK ve TÜRK-İŞ’in bileşeni olan 50’den çok sendikayla iki bağımsız sendika katılacak.

Kongrenin sekretaryası İzmir Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı İzmir Planlama Ajansı tarafından yürütülüyor.

Uzman buluşmaları ile devam edecek
Paydaş buluşmalarının tamamlanmasının akabinde Ocak 2023’te demokrasi, tabiat, tarih ve inovasyon bahisli dört farklı uzman buluşması yapılacak. Bu toplantılarda tüccar, çiftçi, personel, endüstrici ve esnaf temsilcilerinin hazırladıkları üç taslak bildirge tartışılacak ve uzmanların süzgecinden geçecek. Alandan gelen görüşler, yeni ekonomik kavramlar ve akademik bilgilerle sentezlenecek.

İkinci Yüzyılın İktisat Kongresi ile ilgili detaylı bilgi için iktisatkongresi.org’u ziyaret edebilirsiniz.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu