Haber

Görele’de seçmen sayısı iddiası

Giresun’un Görele ilçesine bağlı yaklaşık 98 seçmenin bulunduğu köyde, yaklaşan yerel seçimler öncesinde seçmen sayısının 371’e çıktığı iddia edildi.

31 Mart 2024’te yapılacak Yerel Yönetim Seçimleri öncesinde Giresun’da sahte seçmen iddiası ortaya atılmıştı. İki muhtar adayının yarıştığı Görele’nin Şenlik köyünde seçmen sayısının 98’den 371’e çıktığı ve bu seçmenlerin çoğunun köyle hiçbir bağlantısının olmadığı belirtildi.

Köyün iki muhtar adayından biri olan Veysel Çırak, yaptığı açıklamada, “Bugüne kadar köyümüzde 80-90 civarında seçmen vardı. Yaklaşık 40 yıldır mevcut muhtarımızın karşısına aday çıkmadı. İlk defa” dedi. Zamanla köyümüzde muhtar seçimi iki adayla yapılacaktır. Köyümüzde muhtarlık için rekabet olduğunda seçmen sayısı her zamankinden daha fazla olur. Nüfus arttı. Köyümüzdeki tüm boş ve atıl binaların nüfusları kayıt altına alınmıştır. Elbette bu köyde yaşayan ve geçici olarak köy dışında olanlar nüfus kayıtlarını yaptırabilirler ancak köyle hiçbir bağlantısı olmayan, köye hiç gitmemiş, hatta köye hiç gitmemiş kişilerin dahi bu kayıtlara geçmesi şaşırtıcı bir durumdur. köyde seçmen olarak dahil olduğunu biliyor.. Muhtar adayı olarak köyde yaşamayanların köyde yaşayanların iradesine engel olmasını istemiyorum.Taşıma nüfusu oy verip çekip gidecek.. ama sandıklara bu köyde yaşayanların iradesi değil, dışarıdan gelenlerin iradesi yansıyacaktır. Bu gerçek bir yaklaşım değil. Taşımacılık nüfusu hem yaşadıkları şehirleri hem de taşındıkları şehirleri etkileyecektir. Köylere haksızlık yaptığını düşünüyorum. Bunun mutlaka önlenmesi ve iptal edilmesi gerekiyor. “Uzun süre kaldıkları şehirlerde oy kullanabilmeleri sağlanmalı” dedi.

Seçmenlerin boş evine kayıtlı olduğu iddiası

Köyündeki boş dairenin bilgisi dışında tapuya yazıldığını iddia eden köy sakinlerinden Mustafa Emanet, “Görele İlçe Nüfus Müdürlüğü’ne ikamet değiştirmek için başvurdum ancak isimleri görünce şaşkına döndüm. Evimde tanımadığım birçok insan vardı. Komşularımın evlerinde bile benzer durumun yaşandığını öğrendim. Bu durum karşısında notere gittim.” Ben de Görele İlçe Nüfus Müdürlüğü’ne başvurarak bu yanlışın düzeltilmesini istedim. İlçe Nüfus Müdürlüğü, noter ve Yüksek Seçim Komisyonu arasında gidip gelmeme rağmen sorun hala çözülmedi. Eğer bu bir hata ise Nüfus Müdürlüğüne şikayette bulunacağım. Bu nedenle bu kişilerin kimliklerinin derhal tespit edilmesini ve yetkililer tarafından gerekli işlemlerin yapılmasını talep ediyorum. “Öyle yapıyorum” dedi.

Bunun köye dönüş mü yoksa seçmenlerin yer değiştirmesi mi olduğunu zaman gösterecek.

Şenlik Köyü Muhtarı Ali Emanet ise yaptığı açıklamada, “Köyümüzde nüfus kışın azalsa da yazın 3-4 kat artıyor. Köyümüzden daha fazla insan yurt dışında yaşıyor. Zaman zaman ikametini köye taşıyan veya yaşadığı şehre taşınan kişiler. Bu ikamet nakilleri artık muhtarlık üzerinden değil, e-devlet üzerinden yapılıyor.” Yapılabilir. Muhtarlar bile seçimden sonra nüfusu köye kimin getirdiğini, kimin taşıdığını bilmiyor. Ancak nüfus taşındıktan sonra muhtara bilgi verilir. Şimdilik köyde iki adayımız var, hâlâ seçimler var. Bu nüfus artışı seçim değişikliğinden mi yoksa büyükşehirlerde yaşanan maddi sıkıntıdan dolayı köye dönüşten mi kaynaklanıyor? “Zaman gösterecek” dedi. -GİRESUN

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu