Haber

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Depremde hayatını kaybedenlerin yakınlarına acil ihtiyaçları için 100 bin lira nakdi yardımda bulunacağız

Kahramanmaraş’taki sarsıntıların koordine edildiği AFAD Genel Merkezi’nde gerçekleştirilen Bakanlar Kurulu toplantısı 4,5 saat sürdü. Toplantıya deprem bölgesinde görev yapan bakanlar video konferansla katıldı. Görüşmenin ardından kameralar önünde açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan, depremzede yakınlarına yapılacak yardımları paylaştı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamaları şöyle:

“İlk etapta 15 bin lira taşınma yardımı, oturulamaz hale gelen hane başına 5 bin liradan 2 bin liraya kira yardımı. Hane başına 10 bin lira destek yardımı yapacağımızı duyurduk.

“DEPREM YAKINLARINA 100 BİN LİRA NAKİT VERİYORUZ”

Depremde hayatını kaybedenlerin yakınlarına acil ihtiyaçları için 100 bin lira nakit yardımda bulunuyoruz. Vatandaşlarımıza ek destekler de sağlayacağız. Devlet ve millet olarak el ele vererek hiçbir mağduru ve mazlumu sahipsiz bırakmayacağız.

“BANKACILIK BÖLÜMÜNDEN 50 MİLYAR TL YARDIM”

Hazine ve Maliye Bakanlığı öncülüğünde bankacılık sektörümüz, 2022 yılı kârının belli bir yüzdesini depreme dayanışma paketi olarak şu an itibariyle 50 milyar lira civarında ayırdı. Bu miktar depremzedeler için yapılacak çalışmalarda kullanılacak.

“KREDİ GARANTİSİ FONU GARANTİLİ KAYNAKLAR HAZIRLANMIŞTIR”

Bölgedeki işletmeler için ek kredi garanti fonları hazırlanmıştır. Ülkemizin ihracatına 20 milyar dolar katkı sağlayan bölgenin ayağa kalkması için her türlü katkıyı sağlayacağız.

“DEPREM BÖLGESİ İÇİN AFAD’A 8,3 MİLYAR YARDIM YAPIYORUZ”

Vergi erteleme ve bankacılık düzenlemelerinden yaklaşık 638 bin mükellef yararlanacak. Bedeli 8.3 milyar lira olan AFAD’a yapılan yardımın tamamını deprem bölgesi için kullanıyoruz. Yarın akşam 20:00’de KKTC ve Azerbaycan’daki tüm televizyon ve radyoların katılımıyla ‘Türkiye Tek Yürek’ sloganıyla yardım kampanyası düzenlenecek.

“AFAD’A 136,5 MİLYON LİRA BAĞIŞ YAPTIK”

“30 BİN KONUTUN İNŞAATI MART BAŞI İTİBARİYLE BAŞLIYORUZ”

Bilimsel bilgiler ışığında Çevre ve Şehircilik Bakanlığımız ve TOKİ tarafından bölgede yapılacak yeni konut ve şehirlerin hazırlıklarına başlandı. Hasar tespiti biten her yerde hemen inşaat çalışmalarına geçeceğiz. Mart başı itibari ile 30 bin konutun inşaatına hızla başlıyoruz. Birkaç ay sonra fay sınırlarından uzağa yapacağımız tüm evler yapılmaya başlanmış olacak. Hedefimiz tüm deprem bölgesindeki konut ihtiyacını çözmek için kaliteli ve güvenilir yapıların inşaatını 1 yılda tamamlamaktır.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu