Ekonomi

Çin’de Temmuz’da Tüketim Malları Perakende Satışları Arttı

PEKİN, 15 Ağustos (Xinhua) — Tüketici gücünün değerli bir göstergesi olan tüketim mallarının perakende satışları, Temmuz ayında Çin’de istikrarlı bir şekilde büyümeye devam etti.

Ulusal İstatistik Bürosu (NBS) tarafından Salı günü yayınlanan resmi verilere göre, Temmuz ayında tüketim mallarının perakende satışları geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 2,5 artışla yaklaşık 3,68 trilyon yuan’a (yaklaşık 512,22 milyar ABD Doları) ulaştı. Ocak-Temmuz döneminde bu rakam yüzde 7,3 arttı.

NBS tarafından yapılan açıklamada, tüketici pazarının toparlanmaya devam ettiği ve hizmet tüketiminin hızla arttığı belirtildi.

NBS Sözcüsü Fu Linghui Salı günü düzenlediği basın toplantısında, “İç talep artmaya devam etti. Yaz tatili turizmi gibi alanlarda hizmet tüketimi önemli ölçüde artarak tüketimin genişlemesine önemli destek sağladı.”

Temmuz ayında yiyecek ve içecek sektörü gelirlerinde bir önceki yıla göre yüzde 15,8 artış bildirdi. İlk yedi ayda online perakende satışlar %12,5, hizmet satışları ise yüzde 20,3 arttı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu