Haber

CHP’li Gaytancıoğlu: “Acil 15 bin ziraat mühendisi ve 10 bin veteriner atanmalı”

CHP Edirne Milletvekili Okan Gaytancıoğlu, 15 bin ziraat mühendisi ve 10 bin veteriner hekimin bir an önce kamuya atanmasını talep etti.

Gaytancıoğlu, Meclis’te düzenlediği basın toplantısında, Türkiye’nin kuru fasulye, mercimek, pirinç, nohut ve barbunya gibi birçok ürünün ithalatçısı konumuna geldiğini iddia etti.

Gaytancıoğlu, söz konusu eserlerin ithalatına 2003 yılında 14 milyon dolar, 2022’de ise 673,5 milyon dolar ödendiğini belirterek, “Cumhuriyet tarihinin rekor ithalatı.” dedim.

Gaytancıoğlu, kuru fasulyenin Etiyopya’dan ithal edildiğini kaydederek, “Fakirlerin gıdası olarak bilinen kuru fasulye iç piyasada 30 liraya, gümrük vergisi düştüğü için yurtdışından 28-30 liraya geliyor. Etiyopya’dan mı geliyor, ayıp, günah.” dedi.

Türkiye’de birçok ziraat fakültesi açılmış; Bu okullardan mezun olan öğrencilerin “işsiz ziraat mühendisleri ordusunu” oluşturduğunu belirten Gaytancıoğlu, halkın yıllardır alım yapmadığını ve “ziraat mühendislerinin kapı dışarı edildiğini” savundu.

Tarım ve Orman Bakanlığı’nın yıllardır veteriner hekim atamadığını kaydeden Gaytancıoğlu, “15 bin ziraat mühendisi ve 10 bin veteriner hekim bir an önce kamuya atansın. Önümüzdeki yıllarda tarlalarımızı ziraat mühendisleri ile ahırlarımızı veteriner hekimlerle buluşturacağız.” Millet İttifakı.” terimini kullandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu