Ekonomi

“Bankalar kamu özel ayrımı yapmazsa sektör canlanır”

Özyurtlar Holding Yönetim Kurulu Başkanı Tamer Özyurt, konut kredisi kullanımında gelir grubuna göre farklı faiz oranları belirlenmesi uygulamasının artık ihtiyaç haline geldiğini belirterek, “Konut kredilerinde gelir grubuna göre farklı faiz oranları uygulaması açılıyor. darboğaz. uygulama gereklidir.” terimleri kullandı.

Özyurtlar Holding’ten yaptığı açıklamada konu ile ilgili değerlendirmelerde bulunan Tamer Özyurt, konut piyasasını canlandırmak için kredi kullanımında gelir grubuna göre farklı faiz oranlarının uygulanmasının gerekli hale geldiğini belirtti.

Böyle bir desteği bekleyen ciddi bir kesim olduğunu kaydeden Özyurt, “Bu ay çıkması beklenen kampanyanın ses getireceğine inanıyorum. Değeri 4 milyon TL’ye kadar olan konutlarda sektörümüz yüzde 0,69, 4-15 milyon TL ortasında yüzde 0,90 ve üzeri. 1,2 faiz istedi. Bu talebin kabul edilmesiyle birlikte sakin dönemin yeniden canlanacağını düşünüyorum.” açıklama yaptı.

“Uygulama tüm kesimi kucaklamalı”

Tamer Özyurt, bu adımın sektördeki darboğazı açacağını ancak bankaların kredi sistemini özel sektör ve kamu projesi ayrımı yapmadan hayata geçirmesi gerektiğini belirterek, şu değerlendirmelerde bulundu:

“Kampanyanın hedefine ulaşması ve geniş kitlelere yayılması için sadece Emlak Konut projeleriyle sınırlı kalmaması gerekiyor. Yeni kampanya ile durma noktasına gelen talebin yeniden canlanması ve sektörün girmesi amaçlanıyor. Bu uygulama inşaatı bekleyen projelerin de başlamasını sağlayacak. Bunun için kamu bankalarının tüm sektörü kucaklaması gerekiyor. Ancak istenilen sonuca ancak bu şekilde ulaşılabilir.”

Özyurt, konut kredilerinde faiz oranlarının enflasyonun çok altında olacağını düşünenlerin kampanyadan yararlanmak isteyeceğini belirtti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu