Ekonomi

Bakanlığa çağrı: Fahiş kiralara yaptırım uygulanmalı

MERSİN (İGFA) – Kahramanmaraş’ta meydana gelen depremlerin ardından depremden etkilenen illerdeki vatandaşlar, öncelikle deprem bölgesine yakınlığı ve Mersin’deki yakınları nedeniyle Mersin’e gelmeye başladı. Mersin’e gelen depremzede vatandaşlar için başta Mersin Büyükşehir Belediyesi olmak üzere çok sayıda kamu kurumu ve sivil toplum kuruluşu tüm imkanları seferber ederek vatandaşların geçici barınma merkezleri, oteller ve tesislere yerleştirilmesini sağladı.

Son derece değerli olan bu konuda Lider Seçer’in daveti üzerine değerli bir toplantı gerçekleştirildi. Türkiye Tüm Emlakçılar Federasyonu Başkanı’nın da telekonferans yoluyla katıldığı toplantıda deprem felaketi sonrası ortaya çıkan fahiş kira artışlarının Türkiye genelinde büyük sorun oluşturduğu belirtildi. Bu sorunun önüne geçmek için atılması gereken adımların görüşüldüğü toplantıda, kiralarını fahiş şekilde artıran konut sahiplerine cezai yaptırımlar uygulanması gerektiği ve ilgili bakanlıkların vakit kaybetmeden harekete geçmesi gerektiği belirtildi.

Tüm konut sahiplerinin bu konuda duyarlı olmaya davet edildiği toplantıda, bazı konut sahiplerinin ‘fırsatçı’ ve konut kiralarında fahiş fiyatlara yönelmesinin tepkiye neden olduğuna dikkat çekildi. Bu durumun sadece Mersin’de değil tüm Türkiye’de görünür hale geldiği ve bunun zor günlerden geçen ülkemizin vicdanını yaraladığı vurgulanırken, fahiş olayların yaşanmaması için acilen önlem alınması gerektiği vurgulandı. konut fiyat artışları ve fırsatçılığa başvuran bireyler ile aktif denetim ve yasal sorumluluğu elinde bulunduran herkese. kurumların harekete geçmesi gerekiyor.

Toplantı sonunda analiz bekleyen konu başlıkları ve uyarılar şu şekilde sıralandı:

Afet mağduru olan vatandaşlarımızın bu mağduriyetlerinin giderilmesi için ilgili bakanlıkların vakit kaybetmeden mevzuatta düzenlemeler yapması ve bahise yaptırımlar uygulaması gerektiği ortaya çıkmıştır. Bu konuda kesintili de olsa yasal düzenlemeler yapılmalı ve afet mağdurlarına bir çıkış yolu sağlanmalıdır.

Konunun insani, vicdani, hukuki ve ahlaki yönü vardır. Bu bağlamda, Mersin özelinde ve genel olarak ülkemizde yaşayan tüm kişilerin, bu durumu dikkate alarak, kira fiyatlarını gelişigüzel artırmamaları, hatta kiralama fiyatlarını düşürmemeleri ve depozito almamaları uygun olacaktır.

Afet belgesi olan vatandaşların kiraladıkları konutlara stopaj ve vergi muafiyeti getirilmeli.

İlimizde Emlakçılar Odası tarafından yapılan davet sonucunda bazı emlakçıların bu süreçte depremzedelerden pano almaması kentte memnuniyet yarattı. Tüm emlakçılarımız bu davete kayıtsız kalmamalıdır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu