Haber

Antalya’daki orman yangını hızlı müdahale ile kontrol altına alındı

Antalya’nın Aksu ilçesinde çıkan orman yangını, ekiplerin havadan ve karadan hızlı müdahalesiyle kısa sürede kontrol altına alındı. Yangının mahalleye ulaşmadan kısa sürede kontrol altına alındığını değerlendiren vatandaşlar, “Allah korudu. Allah devletimizden razı olsun. Hem havadan hem de karadan müdahale oldu.”

Yeşilkaraman Mahallesi’nde saat 14.30 sıralarında çıkan orman yangınında, kızılçam fidanlığından makilik alana sıçrayan alevler rüzgarın da etkisiyle etrafa yayıldı. 2 uçak, 3 helikopter, 5 su deposu, 1 su tankeri ve 2 ilk müdahale aracıyla müdahale edilen yangına Antalya Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı itfaiye ekipleri de destek verdi. Yerleşim yerlerine yakın bölgede çıkan yangın, 2 saatlik hava ve kara müdahalesi sonucu söndürüldü. Grupların soğutma çalışmalarının devam ettiği bölgede 3 hektarlık arazinin telef olduğu belirtildi.

Yangının gerçek olma ihtimali Yeşilkaraman Mahallesi’nde oturan vatandaşları harekete geçirdi. Yangına müdahale etmek isteyen orman ekiplerine çok sayıda vatandaşın yardım ettiği görüldü. Bazı vatandaşlar da uyuşturucu tankeri ve traktörlerinin arkasına bağladıkları sondaj hortumuyla yangına müdahale etti.

Kurşunlu Mahallesi’nde oturan ve yangını görünce yardıma gelen Ali Şahin, “Rüzgarın etkisiyle yangın bu tarafa geldi. Evlerin dibine yaklaştığını duyduk. Allah korudu. Allah devletimizden razı olsun. Hem havadan hem de karadan müdahale oldu.”

Yeşilkaraman Mahallesi’nde oturan Kenan Demir, “Elektrik tellerinden çıkan kıvılcım karşı tarafa sıçradı. Neyse ki yangın köye ulaşmadı. İtfaiye de önce burayı korudu. Öte yandan yangın ve yangın söndürüldü.” Havadan müdahale edildi. Asıl korkumuz köyde yaşlıların yaşamasıydı. Yardım ettik. Su ikram ettik. Ucuz atlattık”. – ANTALYA

tefennihaber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu