Haber

Ankara Büyükşehir Belediyesi Halk Sağlığı Haftasında Dağcılık ve Tırmanış Eğitimi Verdi

Ankara Büyükşehir BelediyesiHalk Sağlığı Haftası kapsamında “Enerjini Keşfet, Sağlığını Kutla” sloganıyla Dikmen Vadisi’nde “Dağcılık ve Tırmanış Eğitimi” verdi.

AnkaraBüyükşehir Belediyesi, her yıl 3- 9 Eylül 2018-2018 yılları arasında kutlanan Halk Sağlığı Haftası etkinlikleri kapsamında “Dağcılık ve Tırmanış Eğitimi” düzenlendi. Ankara Kent Konseyi ve Dağcılık Federasyonu iş birliğiyle gerçekleştirilen eğitimde dağcılık sporuna ilişkin farkındalığın artırılması amaçlandı. Eğitim, Dikmen Vadisi’ndeki tırmanma duvarı kenarında gerçekleştirildi.

TIRMANMA DUVARINI DENEYİMLEDİLER

Alanında uzman eğitmenler tarafından verilen eğitimde, Ankara Kent Konseyi Gençlik Konseyi üyeleri ve Başkentli üniversite öğrencilerinden toplam 10 kişi ilk kez tırmanma duvarında tırmanma deneyimi yaşadı. Halk Sağlığı Haftası nedeniyle tırmanma sporu yapmak için bir araya geldiklerini kaydeden Türkiye Dağcılık Federasyonu Ankara İl Temsilcisi Onur Kartal, “Tırmanış, kurallara ve talimatlara uyulduğu sürece güvenli bir spordur… Bu sporun ne kadar güvenli olduğunu anlatıyoruz.” risklerin nasıl ortadan kaldırıldığını gösteriyor ve onlara ilk defa tırmanma deneyimi yaşatıyoruz.” ” söz konusu.

Tırmanışı ilk kez deneyimleyen Başkentli gençler, niyetlerini şu sözlerle dile getirdi:

Neslihan Ateş: “İlk defa duvara tırmandım. Gerçekten yorucu ama çok keyifli ve eğlenceli. Cesaretim yoktu ama sonunda başardım. Bu sporu mutlaka denemeliler, buradaki eğitmenler gerekli güvenlik tedbirlerini alıyorlar. Hiç tereddüt etmeden güvenle deneyebilirler.”

Eren Esertürk: “Benim için çok zordu ama çok keyifli bir spor. Kendimi daha da geliştirip daha iyi performanslar elde etmeyi planlıyorum. Vücutlarını geliştirip bu sporu yapmalarını öneriyorum.”

Rumeysa Oflaz: “İlk kez tırmandım. Çıkışta çok zorlandım ama pes etmedim. Sonuna kadar gittim, benim için iyi oldu. Orada korkacak bir şey yok.” Biri beni güvende tutuyor mu ve ipler güvende mi, bunu tekrar yapmayı düşünüyorum.”

Kaynak: ANKA / Sağlık

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu