Ekonomi

ABD’de ilk kez ev almak bir rüyaydı

İlk kez ev almak isteyenler ABD emlak piyasasından çekiliyor. Mortgage faiz oranlarının yüzde 7’ye ulaşmasıyla birlikte ABD’de ortalama 243 bin dolar olan bir evin maliyeti, ilk kez ev alacakların karşılayamayacağı seviyeye ulaştı. Üstelik Bloomberg’in haberine göre böyle bir gayrimenkul bulmak pek mümkün değil.

Emlak firması Redfin’in haberde yaptığı araştırmaya göre, ilk kez ev alacakların ortalama bir giriş seviyesi ev alabilmeleri için yılda 64.500 dolar kazanmaları gerekiyor. Bu rakam bir yıl önce 57.222 dolardı.

Redfin Kıdemli Ekonomisti Sheharyar Bokhari, “Bugünün pazarında giriş seviyesi ev arayan alıcıların yerleri tükeniyor. Çünkü ülkenin birçok yerinde artık giriş seviyesi ev diye bir şey yok. Artan fiyatlar ve yükselen faiz oranlarının birleşmesi nedeniyle, satılık uygun fiyatlı evler artık düşük bütçeli insanlar için uygun değil.

Bu tablo özellikle Florida için geçerlidir. İlk kez ev almak isteyenler ve hayallerini düşük vergili ve güneşli bir ortamda gerçekleştirmek isteyenler için maliyetler geçen yıla göre %20’den fazla arttı. Alıcılar ayrıca, aralarından seçim yapabilecekleri birkaç evin olduğu, kurumuş bir pazarla da karşı karşıya.

Bokhari, satışa sunulan yeni evlerin %23 oranında düştüğünü belirtiyor. Bunun nedeni, ev sahiplerinin rekor düşük ipotek oranlarını korumak istemeleri ve mülklerini satmayı seçmemeleridir. Piyasadaki uygun fiyatlı konut sayısı Haziran 2012’ye kıyasla yarıdan az.

Ancak Finansgundem.com’un derlediği bilgilere göre piyasayı bekleyenler için yeni fırsatların doğması da olası.

YahooNews tarafından bildirildiği üzere, Morgan Stanley emlak analiz ekibi, ev fiyatlarının 2023 yılına kadar yıllık bazda sabit kalmasını ve gelecek yıl düşmesini bekliyor.

Banka analistleri, “2023’te konut fiyatlarının 2022 ile aynı seviyede son bulacağını ve 2024’te konut fiyatlarının yüzde 2 düşeceğini öngörüyoruz. Uzun vadeli satın alınabilirlik ortalamaları yavaş da olsa geri dönmeye devam ediyor. Konut stokları, yavaş da olsa on yılların en düşük seviyesinden tırmanmaya başlıyor.”

Emlak firması Zillow’un analistleri ise emlak piyasasındaki tabloyu değerlendirerek, “Pembe pencereden bakacak olursak Ocak ayından bu yana konut fiyatlarının yüzde 2,8 arttığını söyleyebiliriz. Yıllık bazda bu düşüşün olumsuz baskılarla birlikte kısa süreli olmasını bekliyoruz.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu