Ekonomi

ABD’de emlak krizi: Bir bankada iflas korkusu başladı

ABD’nin ticari gayrimenkul sektöründe yaşanan kriz nedeniyle New York Community Bancorp (NYBC) adlı bir bankanın risk altında olduğu bildirildi.

ABD’nin orta ölçekli bankalarından NYBC’deki kayıplar, emlak piyasasındaki olası temerrüt endişelerini yeniden alevlendirdi. Geçen yıl Silikon Vadisi Bankası ile başlayan bankacılık krizine benzer bir sürecin yaşanabileceği tartışmaları ortaya çıktı.

KREDİ NOTU “ÇÖP” SEVİYESİNE İNDİRİLDİ

Kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s, gayrimenkul kredileriyle ilgili olası kayıplara ilişkin endişeler nedeniyle bankanın kredi notunu “çöp”e düşürdü.

Moody’s kararının ardından banka hisselerindeki kayıplar hızlandı. Bankanın hisseleri Şubat ayının başından bu yana yüzde 60 oranında değer kaybetti. Kurum, bankanın genel kredi notunu iki kademe düşürerek Ba1 seviyesine düşürdü. Fitch ayrıca bankanın kredi notunu da bir kademe düşürerek BBB’den BBB-‘ye düşürdü.

Moody’s raporunda NYCB’nin çok sayıda “finansal, yönetişim ve risk yönetimi” sorunuyla karşı karşıya olduğunu belirtti.

252 MİLYON DOLAR ZARAR BELİRTİLDİ

NYCB geçen hafta 2023’ün dördüncü çeyreğine ilişkin bilançosunu açıkladı. Buna göre şirket son çeyrekte kar beklentilerini tutturamadı ve 252 milyon dolar zarar etti. Banka ayrıca temettüsünü kesti ve hissedarlara üç ayda bir yapılan ödemeyi 5 sente düşürdü.

YATIRIMCILAR DAVA AÇTI

Öte yandan yatırımcılar tarafından bankaya dava açıldı. Hissedarlar, bankanın kredi portföyünün kötüleşen durumunu gizlemekle suçlandı. Davacılar, bankanın gizlenme nedeniyle beklenmeyen bir zararı açıkladığını iddia etti.

YELLEN TİCARİ GAYRİMENKUL SEKTÖRÜNDEN ENDİŞELİ

ABD Hazine Bakanı Yellen, yüksek faizler ve pandemi sonrası değişen çalışma modelleri nedeniyle ofislerin boşalması nedeniyle ticari gayrimenkul sektörüne ilişkin endişeleri olduğunu ancak durumun yönetilebilir olduğuna inandığını belirtti.

ABD Temsilciler Meclisi Finansal Hizmetler Komitesi’nde düzenlenen oturuma katılan Yellen, düzenleyici otoritelerin kredi zarar rezervlerinin zararları karşılayacak şekilde oluşturulması, temettü politikalarının uygun ve likiditenin yeterli olması için çalıştıklarını, yüksek faiz nedeniyle bu durumun devam ettiğini söyledi. Salgın sonrası oranlar ve değişen çalışma modelleri nedeniyle ofisler boşaltılıyor. Ticari gayrimenkul kredilerinin finansmanının bu mülk sahipleri üzerinde büyük gerginlik yaratacağını belirtti.

Yellen, “Endişeliyim. Her ne kadar bu konuda oldukça stresli olan bazı kurumlar olsa da, bunun yönetilebilir olduğuna inanıyorum.”söz konusu.

BANKALAR ard arda iflas etti

ABD’de bankalar 2023’te birbiri ardına iflas ilan etti. Silikon Vadisi Bankası (SVB) ile başlayan iflas dalgası Silvergate, Signature Bank ve First Republic Bank ile devam etti. First Republic Bank o dönemde ABD’nin 14’üncü büyük bankasıydı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu