Ekonomi

“2. el otomotiv karşıtı ilan sayısı azalıyor”

Ticaret Bakanlığı, 2. el motorlu araç satışına yönelik ilanlarında yönetmeliğe rağmen itiraz etmeye devam eden firmalara cezai işlem uygulanacağını duyurdu.

Bakanlıktan yapılan açıklamada, İkinci El Motorlu Taşıtların Ticaretine İlişkin Yönetmelik’te yapılan değişiklikle, ikinci el motorlu taşıtların üretici veya dağıtıcı tarafından tavsiye edilen cari satış fiyatının üzerinde bir fiyatla pazarlanmasının 1 Ocak 2024 tarihine kadar yasak olduğu hatırlatıldı.

15 Temmuz prestijiyle yürürlüğe giren düzenleme kapsamında, ilan verme aşamasında tüm gerçek ve tüzel kişiler “reklam platformları” tarafından uyarılmakta; Bu uyarıya rağmen, yasağa aykırı olarak verilen reklamlar ve reklam verenlere ilişkin bilgiler Bakanlığımıza iletilmekte olup, “Yönetmelik öncesi reklam platformlarında yayınlanan ve bu yönetmeliğe aykırılık teşkil edebilecek bireysel ve ticari reklamların toplam sayısının 20 binin üzerinde olduğu tespit edilmiştir. kuvvet.

Açıklamada, aykırı ilan veren gerçek ve tüzel kişilere ilan başına 300 bin liraya kadar idari para cezası verildiği belirtildi.

Bakanlık ayrıca, bireysel satışlarda bir yılda en fazla üç aracın satışına izin verildiğini, bu miktarın üzerindeki satışların ticari faaliyet sayıldığı için cezai yaptırım gerektirdiğini hatırlattı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu